Autocasco

Asystent ds. Sprzedaży

Amadeusz Jęczeń

+48 81 751 46 55

+48 603 155 390

Asystent ds. Sprzedaży

Michał Kohut

+48 81 751 46 55

+48 577 609 601

AC to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, w którym przedmiotem umowy są pojazdy zarejestrowane na terenie Polski. Umowa wygasa automatycznie po zakończeniu okresu ubezpieczenia lub w momencie nieopłacenia kolejnej raty składki.

Polisa autocasco ma na celu wypłatę odszkodowania w następujących przypadkach:

  • gdy sam ponosisz winę za uszkodzenie samochodu

  • gdy sprawca uszkodzeń nie jest znany

  • uszkodzenia są skutkiem zderzenia ze zwierzętami

  • za skutki żywiołów (np. powodzi, wybuchu, pożaru)

  • za kradzież pojazdu.

Jest kilka sytuacji, w których nie możesz liczyć na odszkodowanie, takich jak: prowadzenie pojazdu bez odpowiednich dokumentów (ważny dowód rejestracyjny, prawo jazdy), prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu/narkotyków, w sytuacji użycia go, jako narzędzie przestępstwa, albo oddalenia się bez uzasadnionej przyczyny z miejsca wypadku.

Warto wiedzieć - typowe pojęcia przy AC

W przeciwieństwie do OC, autocasco nie może być jakiekolwiek, byle tanie. AC wykupujemy dla siebie i to my dostaniemy odszkodowanie, zatem powinniśmy dokładnie wiedzieć, za co płacimy.

Amortyzacja części

Tak jak całe auto traci na wartości, zużywają się też jego części.

Pojazd traci na wartości wraz z upływem lat – amortyzuje się.

Wykupienie ubezpieczenia AC w wariancie serwisowym, czyli z wykupioną amortyzacją części, daje gwarancję wypłaty należnego odszkodowania lub kompleksową naprawę auta w Autoryzowanym Serwisie Obsługi (ASO) danej marki przy szkodach częściowych, czyli przywrócenie auta do stanu sprzed zdarzenia.

Przy wykupionej amortyzacji masz gwarancję, że naprawisz swój pojazd po szkodzie na oryginalnych częściach, bez poniesienia dodatkowych kosztów.

Metody rozliczenia szkody: kosztorysowa i serwisowa

Wariant serwisowy

Wariant serwisowy gwarantuje kompleksową i wygodną naprawę pojazdu; wstawiasz auto do warsztatu współpracującego z Ubezpieczycielem i odbierasz naprawione - firma ubezpieczeniowa rozlicza się z warsztatem bezpośrednio.

Wariant kosztorysowy

Wariant kosztorysowy jest tańszy, ale też bardziej ryzykowny, bo to w nim zdarzają się potrącenia amortyzacyjne i niskie stawki za robociznę. Jeśli zdecydujemy się na wariant kosztorysowy, dostaniemy od ubezpieczyciela odszkodowanie bezpośrednio na konto i będziemy zmuszeni naprawić samochód za te pieniądze.

Szkoda całkowita

Szkoda całkowita szkoda, w której uszkodzenie pojazdu przekracza 70% jego wartości w dniu ustalenia odszkodowania.

Szkoda częściowa

Szkoda częściowa szkoda w wyniku, której niezbędne koszty naprawy uszkodzonego pojazdu są niższe niż 70% wartości auta. 

Udział własny i franszyza integralna

W momencie zakupu AC warto zainteresować się również kwestią franszyzy integralnej oraz franszyzy redukcyjnej (tzw. udział własny). Pod tymi trudnymi nazwami kryją się kwoty, które po szkodzie we własnym zakresie pokrywa właściciel pojazdu.

Franszyza integralna

Franszyza integralna jest wartością stałą, określoną przez Ubezpieczyciela w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia AC oznaczającą kwotę, poniżej której ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody. Najczęściej na polskim rynku jest to kwota 300 pln lub 500 pln lub nieco powyżej. Reasumując, jest to dolny pułap, poniżej którego odszkodowanie w ogóle nie jest wypłacane. Jeśli jednak wartość szkody przekroczy kwotę franszyzy, dostaniesz odszkodowanie w całości, bez potrąceń.

Franszyza redukcyjna

Franszyza redukcyjna, tzw. udział własny jest kwotą wyrażoną wartościowo lub procentowo, o którą Ubezpieczyciel redukuje wartość odszkodowania. Im wyższy udział wprowadzony do polisy, tym niższa będzie cena za ubezpieczenie AC. Zatem franszyza redukcyjna to szacunkowo określony nasz udział w szkodzie, nasze przyczynienie się do jej powstania. Określony w polisie udział własny, np. w wysokości 500 pln, jest potrącany z każdego odszkodowania. Może on zostać wykupiony przez Klienta i wówczas otrzyma on 100% należnego odszkodowania.

Malejąca suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia może maleć z dwóch powodów:

  • upływ czasu, czyli w miarę jak auto staje się coraz starsze jego wartość spada (amortyzacja)

  • pomniejszenia jej o wartość wypłaconego odszkodowania za szkodę w pojeździe.

Można temu zapobiec wykupując AC z odpowiednio ze stałą i/lub odnawialną sumą ubezpieczenia.

Wyłączenia odpowiedzialności

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczeniowej określają w OWU sytuacje, za których skutki nie zostanie wypłacone odszkodowanie.

  • W przypadku kradzieży pojazdu standardowym wyłączeniem jest pozostawienie dokumentów czy kluczyków w aucie.

  • W przypadku kolizji - spowodowanie jej pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

  • Problem z wypłatą odszkodowania z AC może się pojawić, kiedy w momencie szkody pojazd nie posiadał ważnego badania technicznego. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, ale pamiętajmy, że ma wówczas obowiązek udowodnienia Klientowi, że brak badań miał bezpośredni wpływ na powstanie szkody o czym już nie wszyscy wiedzą.

Terminy zgłaszania szkód

Kolizje i inne uszkodzenia samochodu zazwyczaj powinno się zgłaszać z AC w ciągu od 3 do 7 dni w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku kradzieży czasu jest zdecydowanie mniej, Ubezpieczyciele chcą być poinformowani niezwłocznie lub przed upływem 24 godzin od zauważenia zniknięcia pojazdu.