Tak, jak OC w życiu prywatnym uważamy za najważniejsze ryzyko ubezpieczeniowe dla osoby fizycznej, tak ubezpieczenie OC działalności gospodarczej pozostaje najważniejszym obszarem ochrony ubezpieczeniowej w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą czy jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej czy też osoby prawnej, czyli każdej mikro, małej, średniej i dużej firmy.
Podstawową korzyścią wynikającą z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i posiadania mienia wykorzystywanego w tej działalności jest ochrona majątku ubezpieczonego podmiotu przed konsekwencjami wyrządzenia szkody osobie trzeciej oraz przed zobowiązaniami wynikającymi z konieczności naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej, które mogą znacznie obciążyć majątek ubezpieczonego.
Przez wypadek ubezpieczeniowy należy tu rozumieć: śmierć, uszkodzenie ciała, doznanie rozstroju zdrowia, utratę, zniszczenie lub uszkodzenie mienia/rzeczy, a w szczególnych wypadkach czyste straty finansowe. Pracodawca odpowiada za szkody wyrządzone przez swoich pracowników, dlatego w takich wypadkach roszczenie zostanie skierowane do pracodawcy. Po naprawieniu szkody pracodawca może zwrócić się do pracownika z roszczeniem regresowym, ale odpowiedzialność pracownika jest ograniczona do wysokości trzech pensji.
Jak już wspomniano, przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna za szkody rzeczowe i osobowe wyrządzone osobie trzeciej, a mianowicie:
za szkody rzeczowe uważa się szkody wyrządzone na mieniu, polegające na uszkodzeniu lub zniszczeniu rzeczy
szkody na osobie dotyczą spowodowania śmierci, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.